Fuga epoksydowa czy cementowa? Jaką fugę wybrać do kuchni czy łazienki?

fugi epoksydowe
23.01.2022

Fuga epoksydowa

Fuga epoksydowa ma wiele zalet. Jest trwalsza od fugi cementowej, odporna na wilgoć oraz wodę, silne działanie środków chemicznych, ścieranie oraz zarysowanie. Doskonale sprawdzi się również jako zabezpieczenie przed pleśnią, która lubi pojawiać się w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Dzięki gładkiej i zwartej powierzchnia spoiny jest odporna na brud, tłuszcz i wysokie temperatury. Wykorzystuje się ją również w miejscach użyteczności publicznej, takich jak baseny, szpitale czy sauny. Jej wadą jest wyższa cena od tradycyjnej fugi cementowej oraz szybki czas utwardzania (do 30 minut). Zbyt późne usunięcie masy z płytki ceramicznej może na stałe ją uszkodzić. Dlatego ważne jest doświadczenie wykonawcy i szybki czas rozprowadzenia fugi.

Czy fuga epoksydowa nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Nie każda fuga epoksydowa może nadawać się do położenia na ogrzewanie podłogowe, dlatego należy sprawdzić tą informację na stronie producenta.

Czy fuga epoksydowa nadaje się na zewnątrz?

Należy pamiętać, że fuga epoksydowa nie nadaje się do położenia na balkonach i tarasach. Ze względu na swoją hydrofobowość nie odprowadzi wilgoci zbierającej się pod płytkami, a to z kolei może doprowadzić do odpadnięcia płytek.

Fuga cementowa

Fuga cementowa to tradycyjne rozwiązanie, którego zaletą jest atrakcyjna cena i prosty sposób przygotowania i nakładania masy. Niestety chłonie wodę i zabrudzenia oraz jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Źle znosi kontakt z środkami chemicznymi i szybciej się przebarwia oraz wypłukuje. Należy o nią częściej dbać, aby nie doprowadzić do utworzenia się pleśni. Zaletą jest niska cena, duży wybór kolorystyczny oraz łatwy demontaż. Warto jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego producenta. Na rynku pojawiła się Fuga Ceramiczna marki Atlas, która jest hydrofobowa i plamoodporna. Posiada również paletę 40 trwałych kolorów. Dostępne są fugi cementowe elastyczne, które są odporne na działanie grzybów i pleśni.

Cena

Fuga epoksydowa jest znacznie droższa od fugi cementowej. Koszt fugi cementowej 2kg to około 30 zł, a fugi epoksydowej 2 kg to od 80 zł (ceny na wrzesień 2021r.)

Fuga epoksydowa jest zdecydowanie bardziej trwała od fugi cementowej i posłuży nam na wiele lat w doskonałym stanie. Jednak należy brać pod uwagę wyższą cenę produktu oraz trudniejszy sposób nakładania masy. Nie każdy wykonawca podejmie się takiego zlecenia, dlatego jeżeli nam zależy na takim rozwiązaniu należy wcześniej poszukać wykwalifikowanego wykonawcę z doświadczeniem w tym temacie.