Kupiłeś/łaś dom lub mieszkanie i dowiadujesz się, że jeszcze na etapie budowy możesz wprowadzić zmiany w elektryce i przyłączach wodno-kanalizacyjncyh. Od czego zacząć? Jak ustalić czy potrzebujesz poprawek, zmian lub dodatkowych punktów?
Proponuję w pierwszej kolejności zająć się układem funkcjonalnym. Rozmieszczenie wszystkich niezbędnych mebli oraz sprzętów pozwoli ustalić kierunek działań.
W kuchni należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie zmywarki, zlewozmywaka oraz czy nasza lodówka, będzie miała na przykład kostkarkę – tutaj możemy wprowadzić zmiany w przyłączach wodnych. Pamiętajmy, że jeżeli zlew będzie umiejscowiony pod oknem to przyda się bateria kuchenna z wyciąganą wylewkę, składana lub bateria podokienna. Tak bardzo popularne w ostatni czasie lodówki z kostkarką potrzebują podłączenia do wody – nie zapominajmy o tym. Drugim punktem jest elektryka – czy piekarnik będzie w zabudowie na wysokości oczu, czy nad piekarnikiem będzie mikrofalówka? Gdzie umiejscowiona będzie płyta indukcyjna, pamiętajmy o gniazdku do okapu, jeżeli chcemy zmienić umiejscowienie wcześniej zaproponowane przez dewelopera. Warto zastanowić się czy, gdzie będzie stał czajnik elektryczny i ekspres do kawy – często wydaje nam się to tak mało ważne, że później okazuje się, że przy blacie gniazdko jest tylko z jednej strony. A może warto pociągnąć gniazdko również do wyspy kuchennej? Czasami projektujemy szafkę, w której ma być ukryty jakiś większy sprzęt kuchenny np. thermomix – w tej szafce też można zaprojektować gniazdko i wstawić sprzęt na wysuwany blat, tak aby swobodnie z niego korzystać. Oczywiście dochodzi oświetlenie sufitowe, np. natynkowe halogeny lub wiszące nad wyspą czy stołem. Dlatego już na tym etapie dobrze jest wstępnie zaprojektować kuchnię, ustalić jaka będzie wielkość wyspy lub gdzie będzie stał stół. Cenna rada przy oświetleniu natynkowym halogenowym – zwróćmy uwagę czy otwierają nam się szafki przy suficie. Jeżeli oświetlenie będzie gęsto rozmieszczone i zbyt blisko szafek wiszących to otwierając możemy zahaczyć frontem o wystający halogen, który może mieć nawet 10 cm wysokości. To uniemożliwi swobodne otworzenie szafki.
W łazience priorytetem jest ustalenie, gdzie będzie strefa mokra czyli wanna/prysznic i umywalki oraz podłączenie toalety. Czy przenosimy prysznic na inną ścianę? Prysznic natynkowy czy podtynkowy? Czy umywalka, będzie jedna czy dwie? Czy baterie będą ścienne czy stojące? A może bateria wolnostojąca do wanny? Bateria wolnostojąca do wanny jest wysoka i wychodzi z podłogi, jednak warto zastanowić się z której strony będzie stała i czy za wanną czy przed. Czy pralka będzie znajdowała się w łazience czy innym pomieszczeniu gospodarczym? Jeżeli będzie pralka i suszarka to należy przewidzieć, czy będą nad sobą czy obok siebie – rozmieszczenie gniazdek, podłączenie wody. Przy umywalce należy rozmieścić gniazdka oraz włącznik np. do oświetlenia nad lustrem. I rozplanowanie oświetlenia, czyli oświetlenie sufitowe oraz dekoracyjne. Jakie będzie lustro – na jakiej wysokości ma być kinkiet, aby doświetlić strefę przy lustrze. A może punktowe światło dekoracyjne nad blatem?
W salonie ustalamy miejsce na telewizor i ustalamy jak będzie zamontowany. Czy gniazdka mają być za telewizorem czy będzie ukryta ,,rynna” na przewody. Jakie jeszcze sprzęty będą podłaczone – play station, głośniki, dekoder, soundbar. Czy jakaś dekoracyjna lampka stojąca, a może podświetlenie led. Kolejnym elementem jest ustalenie dodatkowych gniazdek – do lampy stojącej, gdzie będziemy ładować telefon czy podłączać laptopa. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z oczyszczaczy powietrza, tutaj też warto przewidzieć, gdzie ewentualnie będzie taki sprzęt się znajdował i czy mamy dostęp do gniazda. I tutaj ostatni punkt, który zawsze wywołuje uśmiech u moich Klientów, ale przyznają mi rację – gdzie, będzie stała choinka :) Jeżeli oczywiście jesteśmy osobami, które obchodzą święta i lubią celebrować je w otoczeniu świątecznych lampek. Dodatkowe gniazdko się przyda, być może gdzieś w holu, a może pomiędzy oknami. I najważniejszy punkt oświetlenie. Rozplanujmy sofę, ewentualne meble i ścianę z telewizorem - to nam pozwoli ustalić, gdzie ma się znajdować lampa wisząca. Jeżeli będzie to oświetlenie szynowe to też należy wcześniej pomyśleć w jakiej formie będzie – kwadrat, prostokąt czy podwójne listwy. Przy suficie podwieszanym dobrze jest ustalić czy chcemy mieć oświetlenie ledowe i zaprojektować układ takiego sufitu. Czy halogeny będą znajdować się nad szafką z telewizorem?
Sypialnia – tutaj chyba najbardziej istotna jest wielkość łóżka i rozmieszczenie gniazdek oraz włączników po bokach łóżka. Jeżeli lampy mają być wiszące nad szafkami nocnymi to należy wskazać dodatkowe punkty na suficie rozmieszczone w odpowiedniej odległości. Warto jest też zaprojektować włączniki przy szafkach nocnych – jeżeli będziemy chcieli zgasić światło nie musimy wstawać z łóżka. Taka mała wygoda. Jeżeli lampki stojące na szafkach nocnych to gniazdka powinny znajdować się za szafkami nocnymi. Jeżeli kinkiety przy łóżku to zastanówmy się czy zagłówek nie będzie nam kolidował z lampkami.
W pomieszczeniu gospodarczym może znajdować się już wcześniej wspominana pralka oraz suszarka na ubrania. Tutaj musimy ustalić jak sprzęty będą stały, czy konieczne będzie wprowadzenie dodatkowe gniazda na wysokości ok 110 cm jeżeli suszarka będzie stała nad pralką. Pamiętajmy, aby umieścić gniazdo w takim miejscu, aby mieć do niego dostęp w razie konieczności odłączenia pralki/suszarki. Jeżeli będzie zabudowa meblowa pod sam sufit to prawdopodobnie, konieczne będzie przesunięcie oświetlenia sufitowego. Przeważnie takie punkty są na środku pomieszczenia, a ze względu na małą wielkość wnętrza szafa zajmuje jej znaczną część.
Warto poświęcić chwilę i zaprojektować w całym domu odpowiednie wyłączniki, a nawet sterowanie światłem. Do podstawowych udogodnień należą wyłączniki schodowe pojedyncze lub podwójne pozwalające na sterowanie jednym źródłem światła w dwóch miejscach. Często stosowane w domach na klatce schodowej ale może je zastosować również w apartamencie np. na początku holu/korytarzu i w sypialni – wracając z kuchni przechodzimy holem i zapalamy światło, a gasimy je wchodząc do sypialni. Nie musimy się wracać, by je zgasić. W niektórych miejscach warto też przewidzieć wyłącznik podwójny, aby rozdzielić źródło światła np. w przypadku halogenów natynkowych w kuchni. Sterowanie roletami zewnętrznymi powoli też staje się standardem, tutaj włączniki możemy zamontować w różnych punktach w domu lub sterować za pomocą pilota. Możliwe jest również zaprogramowanie automatycznego włączania i wyłączania rolet o konkretnej godzinie, jednak mówimy tutaj już o inteligentnym domu. Aby sterować oświetleniem w całym domu konieczna będzie odpowiednia skrzynka elektryczna oraz zaprogramowanie sterowników- tutaj zdecydowanie przyda się profesjonalista. Za pomocą jednego przycisku możemy wyłączyć światło w całym domu lub ustawić różne opcje włączania świateł. Za pomocą aplikacji w telefonie lub na ekranie sterować roletami, oświetleniem czy muzyką.
Oświetlenie klatki schodowej - nie tylko sufitowe, ale również stopniowe. Czy punkty świetle w ścianie np. co drugi schodek czy może oświetlenie ledowe stopni. Bardzo popularne staje się montowanie klimatyzacji typu split lub multisplit – konieczne jest odpowiednie doprowadzenie instalacji elektrycznej oraz umiejscowienie klimatyzatora . Klimatyzator składa się z jednostki zewnętrznej (agregatu umieszczonego poza budynkiem, np. na balkonie) oraz wewnętrznej zamontowanej na ścianie, które połączone są układem sterującym oraz przewodem freonowym transportującym czynnik chłodzący oraz jego skropliny. Decydując się na klimatyzację w domu należy zastanowić się nad ilością jednostek wewnętrznych oraz ich rozmieszczeniem. Nie należy montować klimatyzatora bezpośrednio nad łóżkiem lub sofą, aby chłodne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na nas. Przeważnie montowane są na krótszej ścianie i blisko sufitu, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Mam nadzieję, że te drobne wskazówki pomogą w ustalaniu zmian w elektryce i podłączeniu wody, aby stworzyć wymarzone wnętrze. Jeżeli jednak czujesz, że nie wiesz za co się zabrać lub przerasta Cie ten temat to warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz.