Drzwi bezprzylgowe, odwrotna przylga – o czym mowa? Jaki jest koszt drzwi bezprzylgowych?

drzwi belprzylgowe
15.01.2022

W aranżacji wnętrz coraz bardziej popularne stało się zastosowanie drzwi bezprzylgowych. To to takiego? Czym różnią się od drzwi przylgowych oraz jaki jest koszt takich drzwi?

Drzwi bezprzylgowe to drzwi z prostą krawędzią, które w momencie zamknięcia tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą. Posiadają również ukryte zawiasy, które są niewidoczne po zamknięciu. Uzyskujemy efekt gładkiej i minimalistycznej powierzchni.

Drzwi przylgowe to tradycyjne drzwi posiadające wcięcie na skrzydle drzwiowym, przez co po zamknięciu zachodzą na ościeżnicę. Widoczne są również zawiasy na drzwiach.

Drzwi z odwrotną przylgą stosowane są w drzwiach bezprzylgowych w sytuacji, w której chcemy aby drzwi otwierały się do wewnątrz pomieszczenia, ale wizualnie wyglądały tak samo jak drzwi otwierające się na zewnątrz (gładka powierzchnia, ukryte zawiasy). W korytarzu, gdy drzwi znajdują się obok siebie, wszystkie wizualnie będą wyglądać tak samo podczas gdy jedne drzwi będą otwierać się na zewnątrz np. do łazienki, a do pokoju do wewnątrz. Zamawiając drzwi z odwrotną przylgą należy doliczyć koszt około 300-400 zł do każdych drzwi, w których będzie zastosowany ten system.

Musimy pamiętać, że koszt drzwi to cena nie tylko za skrzydło drzwiowe, ale również ościeżnicę oraz odpowiednie wypełnienie i akcesoria. Z wypełnienia mamy do wyboru tzw. ,,plaster miodu”, drzwi z płyty wiórowo-otworowej oraz z płyty pełnej. W zależności od wyboru wypełnienia zmienia się również cena za drzwi. Wypełnienie ,,plaster miodu” jest najmniej trwałe, należy uważać, aby przy mocniejszym uderzeniu np. zabawką, aby nie pozostawić wgniecenia ale najbardziej korzystne cenowo. Drzwi z płyty wiórowo-otworowej są znacznie bardziej trwałe od ,,plastra miodu”, tutaj aż tak bardzo nie musimy się martwić o uszkodzenia mechaniczne. Jednak najbardziej solidne i najdroższe zarazem będą drzwi z płyty pełnej. Takie drzwi posłużą nam na bardzo długie lata. Drzwi bezprzylgowe będą około dwa razy droższe od drzwi przylgowych (koszt drzwi bezprzylgowych w zależności od wypełnienia oraz producenta waha się w granicach 1500-2200 zł/drzwi (cena na wrzesień 2021 r.)).

Drzwi bezprzylgowe to nowoczesne rozwiązanie dla osób ceniących sobie minimalizm. Dzięki gładkiej powierzchni i ukrytych zawiasach tworzą estetyczne wnętrze. Opcja odwrotnej przylgi pozwala na zachowanie takiego samego wyglądu drzwi przy jednoczesnym otwieraniu jednych drzwi do wewnątrz, a drugich na zewnątrz pomieszczenia. Wybierając drzwi bezprzylgowe należy liczyć się z kosztem nawet dwa razy wyższym niż za tradycyjne drzwi przylgowe.