Z jakim wyprzedzeniem zamówić projekt aranżacji wnętrza? Ile miesięcy wcześniej?

plan projektu
05.01.2022

Zastanawiasz się kiedy zgłosić się do architekta wnętrz w sprawie projektu? Z jakim wyprzedzeniem najlepiej jest to zrobić?

Kupiłeś mieszkanie lub dom, często jest to inwestycja od dewelopera, która jest jeszcze w trakcie realizacji. Dysponujesz jedynie rzutem nieruchomości i czekasz, aż dostaniesz sygnał, że można już odebrać klucze. Kiedy zgłosić się do projektanta wnętrz? Czy musisz czekać na możliwość wejścia na budowę? Ile czeka się na materiały wykończeniowe? Jak uniknąć przestoju?

Po projekt aranżacji wnętrza najlepiej zgłosić się jeszcze przed odebraniem kluczy od dewelopera. Jeżeli chcesz na spokojnie podejmować decyzje i mieć czas do namysłu i zmian, to najlepiej zrobić to 12- 8 miesięcy wcześniej. Minimalny czas to 4 miesiące wcześniej, przy 3 miesiącach sytuacja staje się już napięta (pamiętaj, że musisz wcześniej zamówić materiały do remontu, a na drzwi czeka się około 8-12 tygodni).

Architekt wnętrz jest w stanie zaprojektować wstępny układ funkcjonalny na podstawie rzutu nieruchomości. Istotnym elementem, jest rozmieszczenie punktów oświetleniowych. Jeżeli zrobi się to odpowiednio wcześniej, niektórzy deweloperzy dają możliwość wprowadzenia poprawek jeszcze na etapie budowy przed odbiorem kluczy. Oczywiście możesz zgłosić się mając już w rękach klucze, wtedy mogę od razu wykonać inwentaryzację. Jednak należy pamiętać, że wykonanie projektu trwa około 3 miesięcy. Po zakończonym projekcie należy zamówić wszystkie materiały wykończeniowe, a czas oczekiwania na drzwi to około 8-12 tygodni. Podobnie wygląda sytuacja z płytkami. Jeżeli nie chcesz, aby mieszkanie stało puste, a wykonawca denerwował się, że nie wie, co ma robić to najlepiej zgłosić się odpowiednio wcześniej. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i uniknąć stresujących sytuacji.

Jednak, aby wykonać projekt oświetlenia niezbędny jest zaprojektowanie układu funkcjonalnego. Układ funkcjonalny, czyli wstępne rozplanowanie rozmieszczenia zabudowy meblowej czy przyłączy wodnokanalizacyjnych. Ustalenia, gdzie będzie się znajdował zlew, a gdzie zmywarka, ponieważ wpływa to na rozmieszczenie przyłączy wodnych. Na której ścianie, będzie znajdował się prysznic? Czy pralka i suszarką będą obok siebie, czy nad sobą – rozmieszczenie gniazdek. A może marzysz, by przy łóżku mieć lampy wiszące – to też należy wcześniej zaprojektować, aby wyciągnąć kable na suficie w odpowiedniej odległości, więc na tym etapie dobrze jest znać rozmiar łóżka, niekoniecznie model. Pojawia się wiele pytań i Inwestorzy też potrzebują czasami chwili wytchnienia na podjęcie ostatecznej decyzji. Dlatego im wcześniej się zgłosisz, tym lepiej. Po odebraniu kluczy jest czas, by sprawdzić wymiary i wtedy nanieść poprawki do projektu. Dopiero po tym etapie jestem wstanie przygotować rysunki do stolarzy. Później pojawia się wybór konkretnych produktów, na które czeka się kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Dlatego dobrze jest mieć rezerwę czasową, zanim wejdzie ekipa wykończeniowa.

Architekt wnętrz pomoże Ci przejść przez ten etap spokojnie i bez dodatkowych stresów. Jednak po Twojej stronie jest zgłoszenie się odpowiednio wcześniej. Jeżeli masz wątpliwości, to zawsze możesz zadzwonić lub napisać. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania :) Zapraszam do kontaktu www.aniamaj.pl/kontakt